Психолог в дитсадку

 

      Як часто в батьків виникають питання про виховання? Щодня? Ні, напевно, ще частіше. І багато мам і тат опиняються сам на сам зі своїми проблемами. Справді, що робити, якщо малюк регулярно влаштовує істерики, або гризе нігті, або боїться темряви?...              

     Кожна дитина унікальна, особлива. Більше того, кожна ситуація теж по особливому нестандартна. І батьки мають усвідомлювати, з якою проблемою вони спроможні впоратися самостійно, а із чим потрібно все ж таки звернутися до фахівця.                                                                                    

      Чомусь існує якесь упередження, що до психолога потрібно йти тільки в тому випадку, якщо ситуація зовсім критична. Мовляв, психолог нам не потрібний, у нас дитина нормальна, просто вередує, як усі.

       Батьки  найчастіше бачать тільки свою дитину, а психолог  працює з багатьма дітьми, і йому простіше побачити та порівняти особливості  поведінки Вашої дитини з іншими малятами. Батьки, як правило, вчаться виховувати дітей на власних помилках, не маючи відповідної підготовки. Але іноді, помиляючись, ми робимо боляче малюкові, залишаючи слід у його душі на багато років.                                      

      Щоб не наробити помилок, варто спробувати вибудувати свою власну педагогіку або звернутися до психолога. Майте на увазі те, що серед психологів теж є фахівці різного профілю. Є сімейні психологи. Вони допоможуть Вам у розв’язанні сімейних конфліктів, гармонізують подружні стосунки. Але ж саме від гармонії в родині залежить духовне здоров’я Вашого малюка.                          

      Дитячі психологи допоможуть Вам відповісти на питання про дитячу поведінку, скорегувати Ваш підхід до дитини, придумають і підкажуть, як краще діяти в певній ситуації. Іноді так буває, що батьків турбує дитяча поведінка, але вони не можуть сказати, що ж саме їх тривожить. Тут теж допоможе психолог. Для цього існують спеціальні тести, які Ваша дитина сприйме як цікаву й захоплюючу гру. Разом із психологом Ви зможете розібратися в результатах тестів і краще зрозуміти свою дитину. Багато мам і тат турбуються, що їхня дитина розвивається повільніше, ніж інші діти. Швидше за все, їм це просто здається, тому що в кожного малюка – свій темп розвитку. Але професійно і чітко на це питання відповість саме  дитячий психолог. Для дітей, які занадто тривожні, агресивні, сором’язливі, відчувають часті страхи, психолог може провести цікаві заняття,які називаються тренінгами. На таких тренінгах діти разом із психологом грають у звичайні, на перший погляд, ігри. А результат не змусить себе чекати. У дитини минають страхи, знижується агресія, підвищується впевненість у власних силах. Тому не слід забувати, що якщо у Вас виникають проблеми із дитячою поведінкою, Вам завжди готовий допомогти психолог.

 

                      Коли потрібно звертатися до психолога?

  • Якщо проблема не розв’язується тривалий час.
  • Якщо Ви знаєте, як розв’язати проблему, але Вам все-таки потрібна допомога.
  • Якщо Вас тривожить у дитячій поведінці, але Ви не можете зрозуміти причину.
  • Якщо Вам здається,що малюк відстає в розвитку від своїх однолітків. Швидше за все, Вам це здається. Тому краще все з’ясувати і не мучити дитину порівнянням з іншими дітьми.
  • Якщо у Вас є сімейні проблеми, і це відбивається на дитині.        

      Зустріч з дитячим садочком – ще один крок до самостійності. Ви вирішили, що вашій дитині час відправлятися у вільне плавання? Підготовку треба почати заздалегідь, тоді матрос подолає і бурі і штиль.

     Підготовка дитини до дитячого садочка не менш важлива, ніж підготовка до школи. Дитина стоїть на порозі нового світу – світу обов’язків і дисципліни, занять і святкових ранків, симпатій і конфліктів. Необхідно допомогти дитині у цьому.

     Для того, щоб підготовчий етап дав бажані результати, треба відповісти на одне просте питання «Чи готові ви (батьки) відправити дитину до дитячого садочка?» Якщо дитина бачить, що батьки налаштовані позитивно по відношенню до дитячого садочка, то адаптаційний період пройде для неї легко. Тому треба вибрати ту установу, яка внушає довіру. Спокій і оптимізм допоможуть батькам у адаптаційному періоді їх дитини. На думку спеціалістів, дитині, в залежності від особливостей характеру і темпераменту, необхідно від 2 до 4 місяців. Цього часу повинно вистачити для того, щоб відрегулювати режим дня, поступово привчити малечу до своєї відсутності, повести його «на екскурсію» у вибраний дитячий садочок. Якщо по закінченню цього часу дитина буде вранці спокійно і радісно відправлятися туди, ви зможете поставити «відмінно»! Мама, тато, бабуся і дідусь – звичне коло спілкування дитини. Безумовно мама – сама головна для нього людина. У дитини може скластися враження, що це і є його світ, який залишиться незмінним. Щоб цього не сталося, починати треба виходити в світ: відвідуйте разом з дитиною друзів, у яких є діти, бажано однолітки вашої дитини. Не заважайте їм спілкуватись, найдайте повну свободу дій хоча б на час. Хай навчаються гратися, ділитися і вирішувати конфлікти самостійно.Так, дитина поступово звикне до думки, що деякий час може обійтися без батьків, а ви отримуєте можливість вирішувати свої невідкладні справи. Це буде ще одною сходинкою вашої дитини до самостійності.Ніколи не запізнюйтесь і завжди повертайтесь, коли пообіцяли дитині, навіть якщо він залишився на деякий час з одним із батьків. Дитина повинна знати, мама (тато) про неї пам’ятають і обов’язково прийдуть своєчасно. Тоді у майбутньому їй буде легше відпускати вас, а очікування у дитячому садочку не буде тяжким. Якщо на характер людини впливають виховання, спосіб життя, обставини, то темперамент на дається раз і назавжди. Характер можна підкоректувати, в той час як темперамент – це константа, намагатися на яку вплинути марно. Він проявляється практично з перших же днів життя маленької людини.Повірте, важливо враховувати особливості психічного складу дитини. Від темпераменту в немалій мірі залежить те, як вона буде почувати себе в колективі.

 

     Меланхолік: «Мені треба притаїтись» Нерішуча і замкнута малеча, частенько капризує, плаче, жаліється. Ні, дитина не слабохарактерна. Просто вона гостро потребує підвищеної уваги.Дитина не любить різких перемін, будь-яке нововведення у розпорядку дня їй не по душі. Все нове вона сприймає насторожено. Завоювати його довіру дуже непросто. Зате її прив’язаності несуть стійкий характер. Меланхоліки, як правило, віддані і вірні друзі.                  Можливі проблеми Дитина може почати протестувати проти походу у дитячий садочок ще з вечора, а вранці почати плакати. Коли ж вам, вкінці кінців, удасться переконати дитину і ваш капризуля залишиться у групі, можливо він буде намагатися «мстити» вихователю за розлуку з мамою.

     Що робити? Будь-які спроби вплинути на меланхоліка силою приречені. Домовляйтеся з ним – це самий ефективний і безболісний спосіб. Заздалегідь розповідайте дитині про майбутні події, акцентуючи її увагу на позитивних сторонах. За тиждень до пробного відвідування дитячого садочка розповідайте дитині про те, як цікаво гратися з іншими дітьми, вчитися читати, слухати казки, які будуть розповідати вихователі. Дитину важливо заздалегідь підготувати до першого дня у новій обстановці.

 

     Флегматик: « Так і буду тут сидіти!» Ваша дитина зазвичай спокійна і розсудлива. ЇЇ не захоплюють шумні ігри з однолітками, вона відає перевагу грі на самоті, любить займатися конструюванням, ліпленням, малюванням. Їй цікаво самій з собою. Дитина обожнює мріяти та фантазувати. Відмінні риси – стриманість і зрілість. Іноді може здаватися, що вона підкорюється обставинам і це не доставляє їй незручності. Не помиляйтесь: просто син або донька не любить ділитися своїми переживаннями. Малюк довго звикає до дитячого садочка, але рідко виражає своє явне незадоволення.

     Можливі проблеми В період звикання малюк часто заглиблюється у себе і у перші дні перебування у садочку погано йде на контакт з дітьми і вихователем. Так він демонструє своє несприйняття нової ситуації. Малюк не стане плакати вранці і без зайвих емоцій помахає мамі ручкою у момент розставання. Всі почуття він залишить при собі, але це не значить, що його переживання і хвилювання менш сильні, ніж у інших.

     Що робити? Для того, щоб дитині було легше пристосуватися до нових умов, принесіть у дитячий садочок улюбленого плюшевого ведмедика, піжаму, капці, скляночку або чашечку. Маленькому тихоні необхідно відчувати себе також комфортно, як вдома.

 

    Холерик : «Виявіть, будь ласка, інтерес до моєї персони!» Дитина легко збуджується. Їй подобається бути на публіці, епатувати оточуючих. Малюк швидко звикає до нової обстановки і людей, однак дійсно добре він відчуває себе тільки тоді, коли знає, що володіє ситуацією.Холерик не з боязких. Негативні емоції він виплескує відразу і на того, хто опинився поблизу.

     Можливі проблеми Під час адаптації маленький задира, можливо, буде вести себе агресивно по відношенню до однолітків та вихователя. Так дитинча демонструє незадоволення новою ситуацією. Пізніше в групі дитина обов'язково стане лідером. Готуйтесь до того, що час від часу вам розповідатимуть про нові витівки вашого пустунчика.

    Що робити? Не карайте дитину за войовничість і нестриманість. Ваше завдання – спрямувати її енергію у мирне русло. Пояснюйте дитині наслідки її агресивної поведінки.

 

     Сангвінік: «Усміхнений, мурливчівий, з багатьма на ти » Діти цього типу – найбільш «садкові». Якщо ваша дитина сангвінік, вважайте, що вам пощастило. Дитина весела, допитлива, легка у спілкуванні, не злопам’ятна. ЇЇ товариськість допомагає заводити друзів і знаходити спільну мову з дорослими. Вона рідко буває у пригніченому стані, в палітрі її емоцій переважають світлі тони. Дитина непостійна. Властива їй «поверхневість» не дає на довгий час зосередитись на одному занятті: вона любить різноманіття і швидко стомлюється від одноманітності.

    Можливі проблеми Дитині набридає одноманітність, тому садочок може швидко набриднути. Своє незадоволення ваш малюк не стане ховати, і ви швидко про це дізнаєтесь.

      Що робити? При виборі установи для вашої дитини зверніть увагу на те, які там заняття. Музичні заняття, фізкультура, малювання і т.д. Вашій дитині це все буде до вподоби. Вона буде із задоволенням відвідувати дитячий садочок, якщо там достатньо цікаво.

 

ПОРА ЧИ НІ ?

Цей нескладний тест у поєднанні з вашою спостережливістю допоможе відповісти на це питання. За кожне «так» - 2 бали, «не зовсім» - 1 бал, «ні» - 0 балів.

1. Дитина вміє самостійно їсти або пити: Так Не зовсім Ні

2. Ваша дитина з немовля оточена великою кількістю людей: Так Не зовсім Ні

3. Малюк ходить у туалет самостійно або за вашою допомогою: Так Не зовсім Ні

4. Ваша дитина з легкістю залишається на пару годин без мами: Так Не зовсім Ні

5. Малюк із зацікавленням відноситься до незнайомих діток: Так Не зовсім Ні

6. Зазвичай малюк дотримується режиму: Так Не зовсім Ні

7. Денний сон для дитини не є проблемою: Так Не зовсім Ні

8. Вашу дитину можна назвати товариською і відкритою: Так Не зовсім Ні

 

   Підраховуйте бали:

14 – 16 балів – ваша дитина на 100 % готова до дитячого садочка. Сміливо відводьте у дитячий садок, який ви вибрали. Не створюйте малечі складнощів: якщо ви бачите, що дитина із задоволенням ходить у дитячий садочок, не затягуйте з адаптаційним періодом. Можливо, ваша дитина вже через тиждень буде спокійно залишатись у дитячому садочку на цілий день.

9 – 13 балів – дитина ще недостатньо готова до того, що майже скоро їй необхідно іти до дитячого садочка. Зверніть увагу на формування базових навичок і дайте їй можливість бути самостійною. Кажіть про дитячий колектив тільки хороше. Готуйтесь до важливої події самі: від вашого внутрішнього настрою залежить відношення вашої дитинки до дитячого садочка.

1 – 8 балів – поки що маленьке дитинча не представляє собі, як цілий день він може провести поза домівкою, без своєї мами, без її уваги. Вам поспішати з дитячим садочком не треба. Привчайте малюка до автономності поступово і делікатно. Намагайтесь уникати ситуацій, внаслідок яких у дитини може сформуватися негативне відношення до колективу. Навчайте малюка елементарним навичкам самообслуговування. Читайте книжки, дивіться фільми, в яких мова йде про дитячий садочок. Вашій дитині ще потрібен деякий час.

Гендерне виховання. Емоційна сфера хлопчиків і дівчаток.
Психологічні особливості хлопчиків і дів
Microsoft Word Document 82.0 KB
Дошкільнятам про права дитини.docx
Microsoft Word Document 19.7 KB
Ситуація з ВІЛ.docx
Microsoft Word Document 25.1 KB
Казкова допомога батькам Багато можна по
Microsoft Word Document 18.3 KB
Техніка спілкування дорослого з дитиною.
Microsoft Word Document 18.2 KB
Я особистість.odt.zip
Compressed Archive in ZIP Format 11.1 KB
Психологічна допомога малюкові під час а
Microsoft Word Document 24.7 KB
Причини труднощів в адаптації дітей та ш
Microsoft Word Document 17.6 KB
Готовність до шкільного навчання.docx
Microsoft Word Document 15.9 KB
16 днів проти гендерного насильства (2).
Microsoft Word Document 18.4 KB
Дошкільнятам про права дитини.docx
Microsoft Word Document 19.8 KB
Значення казок в житті людини У кожної л
Microsoft Word Document 20.5 KB
Карати чи не карати.docx
Microsoft Word Document 15.6 KB
Любов.docx
Microsoft Word Document 19.1 KB
Подружнім конфліктам.doc
Microsoft Word Document 33.0 KB
Про дитячу самостійність.docx
Microsoft Word Document 17.0 KB
Психологічна безпека дитини.docx
Microsoft Word Document 30.5 KB
Формування у дітей певних моральних почу
Microsoft Word Document 17.5 KB
Розвиток пам.docx
Microsoft Word Document 30.2 KB
Якщо в дитини істерика.docx
Microsoft Word Document 18.1 KB